Malatya Bulunmaz Eşin

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin en batısında yer alan Malatya, dillere destan kayısı ile bilinmektedir. Malatya’nın meşhur kayısısının yanı sıra İnönü ile özdeşleşmiş kentte, önemli birçok bina ve yolun ismi İnönü ile anılır. Malatya Erhaç Havalimanı dışında, Malatya’da birçok okuldan, üniversiteye, sokaktan kavşağa çoğu yerin ismi İnönü’üdür. Kıyıboyu Caddesi ile şehrin farklı ve modern yapısını görebildiğimiz […]

Haber Merkezi - 29 Aralık 2016 15:03
Malatya Bulunmaz Eşin

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en batısında yer alan Malatya, dillere destan kayısı ile bilinmektedir. Malatya’nın meşhur kayısısının yanı sıra İnönü ile özdeşleşmiş kentte, önemli birçok bina ve yolun ismi İnönü ile anılır. Malatya Erhaç Havalimanı dışında, Malatya’da birçok okuldan, üniversiteye, sokaktan kavşağa çoğu yerin ismi İnönü’üdür. Kıyıboyu Caddesi ile şehrin farklı ve modern yapısını görebildiğimiz kentin, gezilecek yerleri arasında il merkezi kadar Kernek ve Darende ilçeleri de yer alır.

 

Kolaylıkla satın alacağınız Malatya uçak bileti ile gidilecek şehrin; kendine özgü Erhaç Havalimanı; şehir merkezine 34. km mesafede olup, birçok hava yolu firması ile direkt Malatya uçuşları sağlanmaktadır.

 

Malatya’da Gezilecek Yerler

 

Malatya seyahatiniz sırasında görülecek yerlerin başında Malatya Battalgazi Ulu Camii yer alır. Silahtar Mustafa Paşa Sarayı ile birlikte, Malatya’nın tarihi güzelliklerinin en önemlilerinden olan yapının geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Malatya Başkonaklar Etnografya Müzesi ve Malatya Müzesi de, şehre gitmişken görülmesi gereken müzeler içinde yer alır.

 

Malatya’nın doğal güzellikleri arasında, Arslantepe Höyüğü, Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı, Levent Vadisi, Aslantepe Höyüğü ve Gürpınar Şelalasi önde gelir. Her biri birbirinden güzel olan bu alanların çoğu korunmuş ve el değmemiş coğrafyasıyla öne çıkmaktadır.

 

Malatya’nın hava durumu genel karasal iklim özelliklerini sonuna kadar taşır. Kurak ve soğuk bir iklimin hakim olduğu şehir için kara yolu ile otobüs seyahati dışında yılın her günü ucuz uçak bileti bulmak mümkündür. Çok fazla turistik özelliği olmayan şehrin genel yolcu sayısı uçak bileti fiyatlarında çok büyüük ykselmelere sebep olmaz bu yüzden her mevsim rahatlıkla bütçe dostu seyahatler gerçekleştirilebilir.

 

Meşhur Malatya Halayı’nın en bilinen türküsü de “Bulunmaz Eşin”dir. Sözleri şöyle:

 

Malatya Malatya bulunmaz eşin

Gönülleri coşturur ayla güneşin

Aman aman aman Kermehli misin

Kermeh’e de gelmeye yeminli misin

 

Malatya’yı baştan başa çiçek bürümüş

Malatya’nın gençleri almış yürümüş

Aman aman aman Kermehli misin

Kermeh’e de gelmeye yeminli misin
Malatya uçuşları ile bu güzel şehre gelmişken Sivas Caddesi ve Kıyıboyu Caddesi’ne uğramayı, buraları arşınlamayı unutmayın der, Malatya’nın meşhur kayısısı için afiyet olsun dileklerimizi iletiriz.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Kadın Moda İçin Doğru Site Kadın Moda İçin Doğru Site Bayanlar için internetin oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor olması...
ODTÜ mezuniyetinde ‘Ramazan’a saygısızlık ODTÜ mezuniyetinde ‘Ramazan’a saygısızlık ODTÜ'de gerçekleşen mezuniyet töreninde açılan pankartların birinde Ra...
“Vicdansız” anne “Vicdansız” anne Cani anne, Sarıyer'de özel bir hastaneye “yüksekten düştü” diye getird...
Mevsimlik işçileri taşıyan minibüs devrildi Mevsimlik işçileri taşıyan minibüs devrildi Elazığ'dan Diyarbakır'a gitmekte olan ve mevsimlik işçileri taşıyan mi...
Bizi Takip Edin
Haber 44, Malatya Haberleri, Son Dakika Haberler İletişim Haber 44, Malatya Haberleri, Son Dakika Haberler Feed