Kanserin önleyen 10 yiyecek – LİSTE

Kanserin önleyen 10 yiyecek – LİSTE

Haber Merkezi - 2 Mart 2016 20:10
Kanserin önleyen 10 yiyecek – LİSTE

Soya lobyası

Birçok hastalıkta olduğu gibi kanserden korunmak için de doğru gıdalarla sağlıklı ve düzenli beslenmek önemli rol oynuyor. Kansere karşı gıdalara ise soya lobyası başkanlık ediyor.Özellikle östrojen hormonuna olan etkisi ile mesane kanseri önlemek gücüne sahiptir. Japon bilim adamları kanıtlamıştır ki, soya bazlı protein yiyen erkeklerin mide kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Ancak meme kanseri olan insanlar östrojen etkili olduğu için soyadan uzak durmalıdırlar.

Üzüm

Kanser hücrelerinin toksin etkisini yok ettiği için büyümelerine engel olan üzüm, sağlıklı hücrelerin de korunmasını sağlar. Birçok araştırmalar üzüm çekirdeğinin kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Üzüm cilt ve meme kanseri riskini azaltmak için çok faydalıdır.

yeşil çay

Polifenol içeren yeşil çay özellikle kansere karşı koruyucu etkisi ile ünlüdür. Yeşil çayın mide ve bağırsak kanserine karşı olumlu etkisi herkes bilinmektedir. Kanser böyümələrinin yavaşlanması ve yayılmasına oldukça iyi gelen tarafları da ispat edilmiş.

brokoli

Brokoli çiğ yendiği zaman acı tat verse de, bu tadın kansere karşı koruyucu etkisi var. Sütun ve prostat kanseri riskini azaltır.

Balık

Somon, sardalya gibi bir çok balık türlerinde bulunan Omega 3 göz ve beyin hücrelerinin korunması için etkin güce sahiptir. Birçok araştırmalar meme, prostat ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu etki gösterdiğini de ortaya koydu.

Soğan-sarımsak

Soğan içerdiği “organosulfur” ile birlikte birçok kanser türüne karşı koruyucu etkiye sahiptir.Soğan kadar sarımsak da etkili besindir. İçerdiği A ve C vitaminleri ve az miktarda kalsiyum, potasyum, kükürt ve çinko gibi mineralleri sayesinde sarımsak deri, kolon, akciğer kanseri ve leykoza karşı koruyucu etkiye sahiptir.

mandalina

C vitamini içeren olan mandalina antioksidan etkisi ile kansere karşı koruyucu güce sahip besindir. Günde iki tane yenen mandalina kanserin önleyebilir.

Limon

Yüksek antioksidan içeriği olan limon kabuğu ince soyulup tüketildiğinde kansere karşı koruyucu gücünü daha fazla göstermektedir. Özellikle karaciğer, akciğer, mide ve cilt kanserine karşı koruyucu etki göstererek meme ve pankreas bezi kanserinin tedavisinde beslenme programına dahil edilir.

keten tohumu

Meme kanseri olan hastaların keten tohumu yemesi tavsiye edilmez. Ancak cilt kanseri ve bu gibi kanser türlerinin yayılmasını önler.

Brüksel lahanası

Yüksek lif içeriği olan brüksel lahanası başta kolon kanseri olmak üzere karaciğer ve akciğer kanseri gibi birçok kanser türlerine karşı koruyucu güce sahiptir. Dokularda tümörün büyümesinin önleyen besinler arasındadır.

BENZER HABERLER
Yorum Yap
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Kadın Moda İçin Doğru Site Kadın Moda İçin Doğru Site Bayanlar için internetin oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor olması...
ODTÜ mezuniyetinde ‘Ramazan’a saygısızlık ODTÜ mezuniyetinde ‘Ramazan’a saygısızlık ODTÜ'de gerçekleşen mezuniyet töreninde açılan pankartların birinde Ra...
“Vicdansız” anne “Vicdansız” anne Cani anne, Sarıyer'de özel bir hastaneye “yüksekten düştü” diye getird...
Mevsimlik işçileri taşıyan minibüs devrildi Mevsimlik işçileri taşıyan minibüs devrildi Elazığ'dan Diyarbakır'a gitmekte olan ve mevsimlik işçileri taşıyan mi...
Bizi Takip Edin
Haber 44, Malatya Haberleri, Son Dakika Haberler İletişim Haber 44, Malatya Haberleri, Son Dakika Haberler Feed